Astigmatizmas – regėjimo sutrikimas, kai spinduliai, praėję akies optinę sistemą, susikerta ne viename, o dviejuose židiniuose. To rezultatas – tinklainėje susidaro neryškus vaizdas.

Kokie astigmatizmo požymiai?

Esant nedideliam astigmatizmui – iki 0,25 – dažniausiai nepasireiškia jokie požymiai. Tačiau stipresnio astigmatizmo atveju simptomai gana akivaizdūs: neryškus matymas, nuolatinis noras prisimerkti, astenopija arba kitaip akių nuovargis, stiprūs galvos skausmai. Kai kurie tyrimai rodo, jog egzistuoja ryšys tarp astigmatizmo ir migreninių galvos skausmų. Taip pat pastebėta, kad esant trumparegystei ar toliaregystei, didesnė ir astigmatizmo tikimybė. Taigi, atsiradus šiems požymiams nevertėtų į juos numoti ranka ir visą kaltę suversti stresui ar nuovargiui.

Norint turėti nepriekaištingą regėjimą

Akimis, kaip ir kitais organais, privalu rūpintis. Labai svarbu laiku patikrinti vaikų regėjimą. Vaikas pirmą kartą pas oftalmologą turėtų apsilankyti iki vienerių metų amžiaus, vėliau – trejiems ir šešeriems. Jei jūsų šeimoje yra žmonių su regėjimo sutrikimais, vaikų akis reikėtų tikrinti dažniau.

Dažniausi vaikų regos sutrikimai yra toliaregystė, astigmatizmas. Mokykliniame amžiuje, padidėjus krūviui akims ir laiku nesikreipusius pas akių gydytoją, pradeda kamuoti dar daugiau akių sutrikimų – trumparegystė, žvairumas, ambliopija (t.y. akies tingumas).

Atlikti tyrimai rodo, kad vaikų regėjimo problemas yra sunkiau pastebėti, todėl, kad neretai vaikas pats nesuvokia, kad blogai mato, ypač jei sutrinka vienos akies regėjimas. Todėl visiems tėveliams rekomenduojama stebėti vaiką.

1 O tai būtinai reikėtų padaryti, jeigu jūsų vaikas:

 

 1. Nuolatos žiūri televizorių ar skaito knygą iš labai mažo atstumo, ilgai sėdi prie kompiuterio, žaidžia mobiliaisiais įrenginiais
  2. Jeigu skaitant naudoja pirštą tam, kad nepamestų skaitymo vietos
  3. Pakreipia galvą norėdamas matyti geriau
  4. Dažnai trina akis
  5. Akys yra jautrios šviesai
  6. Prisimerkia žiūrėdamas televizorių ar skaitydamas
  7. Skundžiasi, kad skauda galvą ar jo akys – pavargusios
  8. Nesinaudoja kompiuteriu, nes teigia, kad jam skauda akis
  9. Jeigu vaiko akys kelias dienas būna raudonos

Norint išsaugoti regėjimą svarbi tinkama mityba, pakankamas fizinis aktyvumas ir buvimas gryname ore, poilsio rėžimas – akis atpalaiduojantys pratimai.

Informaciją parengė:

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Monika Lavickienė

2

Pasaulinė regėjimo diena

Pasaulio sveikatos organizacija antrąjį spalio ketvirtadienį paskelbė Pasauline regėjimo diena.

Akys padeda mums pažinti aplinkinį pasaulį, grožėtis juo ir apsisaugoti nuo pavojų.

Regėjimo sutrikimų priežastys yra įvairios. Tai gali būti infekcinės ir neinfekcinės (pvz., hipertoninė liga, aterosklerozė, cukrinis diabetas ir kt.) ligos, mechaniniai pažeidimai, medžiagų apykaitos sutrikimai, vitaminų ar mineralų trūkumas, paveldimumas, užteršta aplinka, įtemptas regimasis darbas, senėjimas ir kt. Būtina atkreipti dėmesį į tinkamą mitybą, kad regėjimas nenusilptų. Nuo seno liaudyje gajus posakis – nori, kad akys būtų sveikos, valgyk daug morkų ir mėlynių.

Dirbantiems kompiuteriu reikėtų atkreipti dėmesį į akių sausėjimą, periodiškai vartoti akis drėkinančius lašus. Kas valandą būtina bent 10 min. leisti akims pailsėti - nukreipti jas nuo kompiuterio, pasižiūrėti pro langą, pažvilgčioti į vieną pusę, į kitą, į viršų.

Jau nešiojančiam akinius pasitikrinti regą reikėtų bent kartą per metus, nes žmogui senstant keičiasi akių vidinės terpės, kinta ir reikalingų akinių stiprumas.

Nuo 35–erių metų ir vyresniems, net ir gerai matantiems, gydytojai rekomenduoja pasitikrinti akis profilaktiškai bei pasimatuoti akių spaudimą, nes šio amžiaus žmonėms padidėja glaukomos ir kitų akių ligų grėsmė.

Toliaregystė

Patarimai tėvams:

 1. Nepainiokite įgimtos toliaregystės su presbiopija, „amžine toliaregyste“, kai pagyvenę žmonės pradeda silpniau matyti iš arti. Tikri toliaregiai blogiau mato ne tik iš arti, bet ir į tolį.
 2. Vaikas, net būdamas stiprus toliaregis, gali labai gerai matyti be akinių. Gydytojo kabinete jis gali perskaityti smulkiausius optotipus. Nesuklyskite manydami, kad akiniai tokiam vaikui nereikalingi. Dažniausiai gerai sufokusuoti jis sugeba tik trumpam.
 3. Jei giminėje yra toliaregių ar žvairuojančių, reikia patikrinti 6-8 mėnesių kūdikio akis, nes toliaregystę galima paveldėti. Anksti pradėjus nešioti akinius, galima išvengti ambliopijos, o kartais ir žvairumo.
 4. Toliaregiams sportas nekenkia. Tik nepamirškite, kad be akinių vaikas gali nepakankamai matyti, todėl gali laiku nepastebėti kamuolio, nukristi ir t.t. Galima sportuoti su kontaktiniais lęšiais. Yra specialių sportinių rėmelių, skirtų krepšininkams, plaukikams, į kuriuos galima įdėti reikalingų dioptrijų lęšius.
 5. Dažniausiai vaikai mielai nešioja toliaregystę koreguojančius akinius. Jei mažylis visgi nenori dėtis akinių, uždėkite akinius ir parodykite jam knygutę. Jis turėtų pajusti, kad su akiniais paveikslėliai matosi geriau. (Parengė gyd. Eglė Danielienė)

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Monika Lavickienė

2

top